Luulepank

Mis on Luulepank?

Luulepank levitab linnaruumis kolmes keeles kultuuripärandit – luuleklassikast haikude ja eksperimentaalsete teosteni nii eesti, inglise kui vene keeles. Ühtlasi tutvustab ta eesti luuletajate uudisloomingut ja suudab ka ise luuletada. Seega annab ta kirjanikele ja luuletajatele veel ühe võimaluse enda loomingut avaldada ning teisalt osaleb tehisintellekti poeetilises harimises. 

Tema põhiline väärtus seisneb luulekunsti propageerimises ja igapäevaellu immutamises.

Kindlasti teeb ta tuhmis argipäevas lihtsalt rõõmu.

Luulepanga esimesed kliendid
Luulepanga esimesed kliendid


Kuidas Luulepanka kasutada?

Luulepanka saab tänavatasandil kasutatada abivahendina, samamoodi nagu rahapanka, kuid on üks oluline erinevus: suhtlus Luulepangaga ei kaasa ühtki stressiallikat. Ei ole vaja muretseda, et numbrid vähenevad, ei ole vaja südame põksudes piiluda, kas kasti sees on veel midagi; ei ole vaja luurata, kas keegi varitseb selja taga kui väärtpaberid masinast väljuvad; ei ole vaja paranoiliselt pin-koodi varjata jne. Ometi väljuvad siit automaadist  “väärtpaberid”, mis väärivad seda nime. Nagu kõlab ka Luulepanga ligimeelitav loosung: “Tulge, siin saab rikkamaks!”

Täpsemalt käib luuleautomaadiga suhtlus järgmiselt: pärast sissejuhatust ja mõningaid valikuid, toimub kontroll – eelkõige inimsusekontroll ehk uuring, kas tegu on inimese või robotiga. Inimolemust saab tõestada nii emotsionaalsete kalduvuste kui fantaasiavõimega. Robotiks tunnistatu saab samuti mängu jätkata, lihtsalt küsimused muutuvad sellel tasandil mõnevõrra keerukaks. Igale mängijale väljastab automaat lõpuks luuletuse. Sõltuvalt suhtleja riskitaluvusest väljub automaadist kas klassikaline, kaasaegne või masina enda (tehisintellekti) kirjutatud luule. Külastaja saab valida ainult paketi, autori ja luuletuse valib pank juhuse muusika saatel ise. Ka on panga eestikeelses programmis võimalik valida pakett, mis sisaldab uudisloomingut – nii mõnigi eesti luuletaja on loonud uusi šedöövreid, mis tõukuvad tuleviku mõtisklustest ehk elust koos tehisintellektiga. Mänguga on kaasa tulnud sellised poeedid nagu P. I. Filimonov, Carolina Pihelgas, Sveta Grigorjeva, Jürgen Rooste, Elo Viiding, Triin Soomets ja Karl Martin Sinijärv. Kuid ideaalis on plaanis kõiki andmebaase iga natukese aja tagant värskendada.