Murepunkt Tartus 2021


Meil on rõõm teatada:
Juba aastal 2011. a. Tallinna kultuuripealinna raames sündinud Installatsioon Murepunkt gastroleeris sel suvel Autovabaduse puiesteel Tartus.
Täpsemini on Murepunkt Vabaduse puiestee külastajatele avatud 9. juulist – 8. augustini 2021.
Murepunkti retro hõngulised nuppudega automaadid veedavad oma head aega Tartus Autovabaduse puiestee sündmuste lõpuni.

Muretelefoni leiab sedakorda pargipoolsest Raeplatsi bussipeatusest, Väike-Luuleabi esineb luulepassaažidega Idaraadio lähedal kunstmuruplatsil, Zen-Foor vaatab Poe tänava ja Vabaduse puiestee ristmikul Pihlaka kohviku ees lootusrikkalt Võidu silla poole. Suur M märk kutsub puhkama Kaarsilla poolsel tänavaotsal.
Rohkem infot Autovabaduse puiestee kogusündmuste kohta- https://www.tartu.ee/et/autovabadus


Väike luuleabi
meenutab peamiselt parkimisautomaati, kuid lähemal vaatlusel selgub, et raha ta ei taha. Tema tahab hoopis rahustaval häälel luuleklassikat ette kanda. Automaat on kolmkeelne – eesti, vene ja inglise. Nuppudele vajutades kostub vastavalt näiteks Liivi, Yeatsi või Blok’i.


Muretelefon on vanamoodne telefoniautomaat, mis töötab omamoodi “pihitoolina”, kuhu võib oma mure ära rääkida ning sellele ka lahendust oodata. Telefonitoru tõstes soovitab hääl alustuseks valida keele (ka see masin on kolmkeelne). Järgnevalt palutakse oma mure torusse ära rääkida. Seepeale kuuleb inimene nähtamatu “pihiisa” vastust, mis pole sedapuhku lihtsalt poeesia, vaid konkreetne õpetussõna, peaaegu et käitumisjuhis (näiteks: „Vaata vett.“).


Zen-foor
on peaagu nagu harilik valgusfoor. Asja uurides aga ilmneb, et värvikombinatsioonid, mida ta näitab, on pisut ootamatud – näiteks roosa, helesinine ja lilla – ning need vahelduvad arusaamatus rütmis. Fooril on üks nupp, nagu need, mis päriselus teeületamist kiirendavad. See foor aga ei kiirenda midagi, vaid soovitab kiirustajal hoopis aja maha võtta. Nii lausub ta nupuvajutuse peale „vaegnägijatele“ mõne zen-põhitõe või koguni noomib kärsituse eest.

Murepost Suur M meenutab Moskva metroo märki. Suur M on märk, mille tähenduse võib igaüks ise endale selgeks mõelda. „Suur „M“ lihtsalt särab ja ei nõua midagi. Selle lähedal saab puhata ja järele mõelda, kasvõi selle üle, kas Eestis ikka on vaja metrood…”