Hooandja

Mänguliste kunstide festival Maikellukese päevad 2015  ja HOOANDJA päevad said edukalt läbi! Halleluuja-hurraaa-ja-tuhat tänu! 

http://www.hooandja.ee/projekt/manguliste-kunstide-festival-maikellukese-paevad
Festival toimub 22. & 23. mail Von Krahli Teatris ja Vene Teatris

Oleme MTÜ Kirbutsirkus (koreograaf Katrin Essenson ja teatrikunstnik Liina Keevallik) ja korraldame juba 8ndat aastat mänguliste kunstide festivali Maikellukese päevad. See on koht kus igaüks saab teha seda, millest ammu unistanud on, kuid mida kunagi teha pole julgenud.

Festivali vältimatuks tekkepõhjuseks on Eriti Kurva Muusika Ansambli ninamehe Sven Kuntu ootamatu kadumine. Tema sõpruskonnast on välja kasvanud festivali püsikunstnikkond – MKDK muusikud (Estonian Bad Dream Big Band, Paul Cole), Nagu Naine Oleks Kodus, Mart Kampus, Taavi Kerikmäe, Villu Plink ja Silja Saarepuu jt. Nendega on läbi aegade liitunud sellised tegelased nagu Peeter Volkonski, RAM, P.I. Filimonov, Kiwa, Marko Mägi, Weekend Guitar Trio, Mart Koldits, Ene Rämmeld, Aleksei Turovski, Vormsi Enn jt. Eelmisest aastast alates on kunstnikud festivali raames hakanud tegema koostööd teadlastega. See jätkub ka sel aastal.

Selleaastaste Maikellukese päevade teemaks on tolerantsus. Sellega juhtub viimasel ajal nii Eestis kui maailmas kummalisi asju – kes ei talu nalja ja läheb selle nimel tapma, kes tahab samasoolised armunud “kappi tagasi” pressida, kes lööb teist usku vennal pea maha, kes saadab sõjapõgenikud koju tagasi… Maailmal on närvid läbi.

Maikellukese päevad käsitlevad seda teemat kõikvõimalikes varjundites. Luubi all on erinevad taluvusepiirid – imelikult käituvast sugulasest ja valet värvi loomast vastiku naabrikorterist tuleva lõhna ja jubeda siniseks keedetud munani. Katsed toimuvad seal kus valge läheb mustaks.

Õhus on küsimused:

Mis juhtub kui kokku saavad ühemõtteline mees ja kahe otsaga asi?

Mis juhtub kui kokku saavad veidra kujuga pink ja normaalne perse?

Mis juhtub kui kokku saavad normaalne verekoer ja imelik jope?

Jne…

Asja uurivad Silja Saarepuu ja Villu Plink, Mart Kampus, rühmitus Nagu Naine Oleks Kodus (Mari-Liis Roos, Maria Hansar, Katrin Essenson, Liina Keevallik), kooslus Ringhold (Eleonora ja Kalle Tikas); MKDK muusikud (Raul Keller, Heiki Tikas, Pearu Helenurm, Tarvo-Kaspar Toome, Siim Soop, Jaan Pehk jt.) ja Estonian Bad Dream Big Band, Jüri Shestakov, Minna Hint, Rao Heidmets ja Andrei Hvostov.

Kuna tahame taluvuseteemale rohkem kandepinda anda, kutsume esimest korda ka väliskülalisi. Peaesinejaks saab Ukraina näitlejannade ansambel Dakh Daughters. Euroopas parasjagu laineid lööv naistebänd on välja kasvanud kuulsast Dakh Teatrist ning rabava kontsertetenduse on lavastanud Vladislav Troitski, kes on ühtlasi Ukraina tuntuima teatrifestivali GogolFest rajaja.

“Dakh Daughters loob laval sellise prantsuse salongi atmosfääri, kus Mireille Mathieu võiks sõbruneda  Marilyn Mansoninga.” Metsik energia mida saadab puhas poeesia on kombineeritud ukraina rahvalaulu, roki, räpi ja erakordse näitlejameisterlikkusega. Tegemist on nende endi sõnul “friigikabareega”, mis kõrvaltvaatajale paistab pigem geeniustekabareena, sest näitlejannad mängivad kõik kõiki pille, laulavad kõikides keeltes ja vahetavad rolle nagu käpikuid. Muinasjutulaadsete laulude sõnad toetuvad Ukraina klassikalisele luulele, fragmentidele vanaaegsetest hittidest aga ka nende oma tekstidele. Kõige eriskummalisemaid muusikapalu ilmestavad Tarass Shevtshenko, Lesja Ukrainka, Josef Brodski, Charles Bukowski ja Aleksander Vedenski tekstid. Hittlugu Rozõ / Donbass näiteks on kirjutatud Shakespeare’i sonetile. Dakh Daughters on osalenud ka 2013. aastal Euromaidani protestiüritustel.

Kontsert toimub 23. mail kell 19.00 Vene Teatris. Kuna laulvaid näitlejannasid on üsna palju, on nende kohaletoimetamine üsna kulukas. Nende osalemine – nii esinemine kui osavõtt ülejäänud festivali projektidest – aga tundub tänavuse teema kontekstis ülioluline. Festivali lõpetuseks toimub ka protestilaulude konkurss, kus saab kogeda tolerantsuse teema veelgi personaalsemat lahkamist.

Tahame seega koguda toetust festivali uste avamiseks välismaalastele, Ukraina külaliste aitamiseks ning selleks, et mänguliste kunstide festival saaks hoogu juurde.

Vastu saame pakkuda VIP vabapääsmeid kogu festivali sündmustele. Aga soovi korral ka vaba mikrofoni osalemaks protestilaulude konkursil või vaba lavapinda tolerantsuseteemaliseks etteasteks.

Lisa kommentaar