Mureaparaadid 2011

Murepunktide keti aparaate on seitset erinevat sorti – Väike Luuleautomaat, Pihitelefon, Murepank, Zen-foor, Murepostkast, LokaalRaadio Ruuporipost  ja Murepost Suur M. Mainitud aparaadid – murepunktid – paiknevad erinevate kobaratena ehk punktidena üle terve linna, millest kokku moodustub Murepunktide kett.

Väike luuleautomaat meenutab peamiselt parkimisautomaati, kuid lähemal vaatlusel selgub, et raha ta ei taha. Tema tahab hoopis rahustaval häälel luuleklassikat ette kanda. Automaat on kolmkeelne, s.t. tal on kolm nuppu: eesti, vene ja inglise keel. Neile vajutades kostub vastavalt Underit, Yeatsi või Blok’i.

Muretelefon on vanamoodne telefoniautomaat, mis töötab omamoodi “pihitoolina”, kuhu võib oma mure ära rääkida ning sellele ka lahendust oodata. Telefonitoru tõstes soovitab hääl alustuseks valida keele (ka see masin on  kolmkeelne). Seejärel palutakse oma mure ilusasti torusse ära rääkida ja lõpetuseks näiteks tärnile vajutada. Seepeale kuuleb inimene nähtamatu pihiisa vastust, mis pole sedapuhku lihtsalt poeesia, vaid konkreetne õpetussõna, peaaegu et käitumisjuhis (näiteks: „Vaata vett.“).

Zen-foor paistab esmapilgul kui harilik valgusfoor. Asja uurides aga ilmneb, et värvikombinatsioonid, mida ta näitab, on pisut ootamatud – näiteks roosa, helesinine ja lilla – ning need vahelduvad arusaamatus rütmis. Fooril on üks nupp, nagu need, mis päriselus teeületamist kiirendavad. See foor aga ei kiirenda midagi, vaid soovitab kiirustajal hoopis aja maha võtta. Nii lausub ta nupuvajutuse peale „vaegnägijatele“ mõne zen-põhitõe või koguni noomib kärsituse eest.

Murepost Suur M, mis meenutab moskva metroo märki aga on ilma ringita. M märk ei osuta ega räägi. See on installatsioon, mille tähenduse võib igaüks ise endale selgeks mõelda. „Suur „M“ lihtsalt särab ja kui meil lubatakse, siis ehk paneme sinna väikese tugitooli või pingi lähedale, kus saab jalga puhata ja järele mõelda, kasvõi selle üle, kas Tallinnale ikka on metrood vaja…” Murepost paigutub Harju mäe piirkonda.

Murepostkast, sinna saab linnakodanik jätta oma murekirju. Samuti on see postkast mõeldud luuletajatele, kes senimaani on poeesiat sahtlis hoidnud. Murepostkasti asukoht Pikk tn 14, Suur gildi platsil.

LokaalRaadio Ruupor, LokaalRaadio on raadiokunstiga tegelev eksperimentaalne kooslus ja meediakeskkond (algatajateks Raul Keller ja Katrin Essenson), mille levialaks on konkreetse installatsiooni kontekstis posti otsas paikneva ruupori ümbrus. Päevasel ajal väljastab raadiojaam omaprogrammi, muuhulgas ka rahustavat taustaheli (näiteks merelained, tuulekohin või muud positiivselt mõjuvad helid). Teatud kellaajal õhtusel ajal on eetris Murepunkti saade, mille sisu kujuneb vastavalt laekunud muredele. Ruupori posti asukoht on Kanuti Gildi SAAL’i ees Pikk tn 20.

Lisa kommentaar